Dijital Pazarlama

Uzunca bir süredir pazarlama sektörü “kişiselleştirmeyi” ve ne denli hayati olduğunu konuşuyor. Ancak gerçek şu ki pazarlamanın kişiselleştirme macerası daha yeni başlıyor. Zira artık milyonlarca kişinin datasını aynı anda işleyebilen ve bu datayı milyonlarca farklı deneyime dönüştürebilen bir yapay zeka silahı var pazarlamacıların ellerinde… Peki, Gen AI kişiselleştirme açısından nasıl bir gelecek vadediyor?

Gen AI destekli kişiselleştirmenin sınırları neler? İşte yanıtlar…

Pazarlamada mevcut gen AI kullanımlarının çoğunlukla mevcut iş akışlarına entegre edilmiş kullanıma hazır pilot uygulamalardan oluştuğuna dikkat çeken bir Mckinsey & Company raporu, bu çabaların şirketlerin metin ve görselleri daha kısa sürede oluşturmasına, kampanyaları kişiselleştirmesine ve müşteri geri bildirimlerine yanıt verip onlardan öğrenmesine yardımcı olarak hızlı bir şekilde değer sağladığını vurguluyor.

Gen AI’ın pazarlamada fark yarattığı 4 alan

1- Pazarlama kampanyalarının kişiselleştirilmesi

Pazarlama kampanyalarının kişiselleştirilmesi konusunu en iyi başaran markalardan biri Netflix. Gen AI kullanarak izleyicileri analiz ediyor ve kişiselleştirilmiş öneriler sunuyor. Hatta film ve dizilerin kapak görsellerini bile kullanıcı alışkanlıklarından ve tercihlerinden hareketle farklı farklı gösteriyor.

2- Müşteri verisi analizi

Duygusal analizden anomali tespitine, müşteri segmentasyonundan kişiselleştirilmiş önerilere dek pek çok alanda Gen AI potansiyelinden bahsetmek mümkün. Bu noktada Amazon Gen AI’ı müşterilerine özel kişiselleştirilmiş öneriler sunmak için kullanıyor.

3- Süreç otomasyonu

Gen AI ile süreçlerin otomatikleştirilmesi şirketlerin operasyonlarında daha yüksek verim elde etmesini sağlıyor.

4- Fırsat tanımlama ve fikir üretme

Pazarlamacılar, rakiplerin hareketlerini analiz etmek, tüketici duyarlılığını değerlendirmek ve yeni ürün fırsatlarını test etmek için Gen AI kullanıyor.